Działajmy już dziś, by zmienić jutro


   Właśnie dziś jest obchodzony, jest światowy dzień chorych na cukrzycę, dlaczego ten dzień? Bo tego dnia paręnaście lat temu był przełomowy w dziedzinie medycyny i to on zmienił wiele, ale od początku. Ustanowiony został w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (INF) oraz przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wyraz obaw powiązanych z nasilających się występowaniem cukrzycy na całym świecie.

Cukrzyca


   Łacińska nazwa jej to diabetes mellitus co można przetłumaczyć jako słodkie przeciekanie. Choroba przewlekła, której przyczyną jej powstania jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobory jej prowadzą do zaburzeń wykorzystywania glukozy przez komórki organizmu. Powoduje to większe stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia) oraz wydalanie jej wraz z moczem. Dlatego też wzięło się tłumaczenie słodkie przeciekanie oraz cedzenie wody przez ciało. Zwiększone stężenie glukozy, czyli hiperglikemii powoduje uszkodzenie zaburzeń czynności i niewydolności różnych narządów takich jak oczy, nerki, serca oraz naczyń krwionośnych. Cukrzycę ciężko wykryć po objawach, często mylona jest i przypisywana innym schorzeniom, nieleczona może prowadzić do amputacji kończyn oraz do śmierci.

Insulina


   Hormon białkowy, którego zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi, produkowana jest w komórkach beta trzustki, następnie zostaje wydzielona do krwi w małych ilościach. Jej łacińska nazwa to insula, czyli wyspa, pochodzi ona od wysepek Langerhansa trzustki gdzie jest produkowana. U zdrowej osoby poziom cukru w organizmie po sporym i obfitym w słodkości posiłku nie będzie odbiegać od normy, czyli nie przekroczy wartości 160 mg% (8,9 mmol/l) tzw. progu nerkowego dla glukozy. Przełomowego jej odkrycia dokonali Frederick Banty który wraz ze swym asystentem Charles'em Best sformułowali przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny. Miało to miejsce 14 listopada 1922 roku, w 1923 roku Banty otrzymał za nią Nagrodę Nobla, jest to jedno z ważniejszych odkryć w medycynie.

Glukometr


   Dzięki niemu każdy chory na cukrzycę może zmierzyć szybko i precyzyjnie poziom glukozy w organizmie. W glukometrze wykorzystywane są specjalne paski z wtopionymi elektrodami albo z odczynnikiem chemicznym, dzięki czemu możemy otrzymać prawidłowy wynik w parę sekund. Malutkie urządzenie, które można śmiało zabrać ze sobą wszędzie, zmieści się do damskiej torebki czy też do bagażu podróżnego. Lekkie jak piórko skryte w futerale z pozoru przypominającym piórnik szkolny.

Chorzy na cukrzycę


   Nie tylko zwykły Kowalski choruje na cukrzycę, ale również celebrytów dotyka ta choroba, bywają przypadki śmiertelne tak jak w przypadku Roberta Leszczyńskiego. A chorują na nią takie osoby jak Zbigniew Hołdys, Tom Hanks, Halle Berry i wiele innych osób.


Copyright © Sklerotyczka