Działajmy już dziś, by zmienić jutro


   Właśnie dziś jest obchodzony, jest światowy dzień chorych na cukrzycę, dlaczego ten dzień? Bo tego dnia paręnaście lat temu był przełomowy w dziedzinie medycyny i to on zmienił wiele, ale od początku. Ustanowiony został w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (INF) oraz przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wyraz obaw powiązanych z nasilających się występowaniem cukrzycy na całym świecie.

Cukrzyca


   Łacińska nazwa jej to diabetes mellitus co można przetłumaczyć jako słodkie przeciekanie. Choroba przewlekła, której przyczyną jej powstania jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobory jej prowadzą do zaburzeń wykorzystywania glukozy przez komórki organizmu. Powoduje to większe stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia) oraz wydalanie jej wraz z moczem. Dlatego też wzięło się tłumaczenie słodkie przeciekanie oraz cedzenie wody przez ciało. Zwiększone stężenie glukozy, czyli hiperglikemii powoduje uszkodzenie zaburzeń czynności i niewydolności różnych narządów takich jak oczy, nerki, serca oraz naczyń krwionośnych. Cukrzycę ciężko wykryć po objawach, często mylona jest i przypisywana innym schorzeniom, nieleczona może prowadzić do amputacji kończyn oraz do śmierci.

Insulina


   Hormon białkowy, którego zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi, produkowana jest w komórkach beta trzustki, następnie zostaje wydzielona do krwi w małych ilościach. Jej łacińska nazwa to insula, czyli wyspa, pochodzi ona od wysepek Langerhansa trzustki gdzie jest produkowana. U zdrowej osoby poziom cukru w organizmie po sporym i obfitym w słodkości posiłku nie będzie odbiegać od normy, czyli nie przekroczy wartości 160 mg% (8,9 mmol/l) tzw. progu nerkowego dla glukozy. Przełomowego jej odkrycia dokonali Frederick Banty który wraz ze swym asystentem Charles'em Best sformułowali przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny. Miało to miejsce 14 listopada 1922 roku, w 1923 roku Banty otrzymał za nią Nagrodę Nobla, jest to jedno z ważniejszych odkryć w medycynie.

Glukometr


   Dzięki niemu każdy chory na cukrzycę może zmierzyć szybko i precyzyjnie poziom glukozy w organizmie. W glukometrze wykorzystywane są specjalne paski z wtopionymi elektrodami albo z odczynnikiem chemicznym, dzięki czemu możemy otrzymać prawidłowy wynik w parę sekund. Malutkie urządzenie, które można śmiało zabrać ze sobą wszędzie, zmieści się do damskiej torebki czy też do bagażu podróżnego. Lekkie jak piórko skryte w futerale z pozoru przypominającym piórnik szkolny.

Chorzy na cukrzycę


   Nie tylko zwykły Kowalski choruje na cukrzycę, ale również celebrytów dotyka ta choroba, bywają przypadki śmiertelne tak jak w przypadku Roberta Leszczyńskiego. A chorują na nią takie osoby jak Zbigniew Hołdys, Tom Hanks, Halle Berry i wiele innych osób.


10 komentarzy:

 1. ja nigdy w życiu nie miałam jeszcze badanego cukru ale jestem zdrowa. czuję się dobrze, a cukrzyca to poważna choroba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, którą niektórzy ludzie bagatelizują wyleczyć jej się nie da tylko można zapobiegać jej nawrotom.

   Usuń
 2. Anonimowy09:05

  Współczuję szczerze ludziom chorujacym na ta paskudna chorobę :'(. W pracy mialam koesys taki przypadek ze człowiek zasłabł bo nie wziol na czas insuliny, pracownicy uciekli, klienci również nikt nie chcial pomoc bo myśleli ze to narkoman...ja nie mogłam przeciez nic nie zrobić....uratowalam człowieka choć nie mialam bladego pojęcia o tej chorobie,przeszukalam plecak, znalazłam co trzeba, pozniej w telefonie jego znalazła numer do jego mamy, karetka juz jechala
  Czasami tak nie wiele a życie człowieka można uratować! W takich chwilach nie można myśleć czy to pijak czy narkoman ale człowiek który potrzebuje pomocy!!!!...izabela wichert...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda! Najgorsze jest gdy ludzie drugą osobę zaczynają szufladkować i przypisywać jej cechy niepotrzebnie... Brawo dla Ciebie! :)

   Usuń
 3. Na szczęście stan obecnej medycyny całkiem dobrze radzi sobie z chorymi ,pod warunkiem wykrycia .Często ludzie bagatelizuja objawy początkowe biorąc je za objaw zupełnie czegoś innego .Oczywiście najlepsze jest zapobieganie , statystyczny Polak jednak dopóki może unika lekarza bo a nuż nie daj Boże coś wykryje.Wczesne uświadamianie nawet w okresie dziecięcym może dużo pomóc .Cukrzyca nie jest wyleczalna niestety i operacji trzustki nie ma , pozostaje regularne przyjmowanie leków co gwarantuje całkiem znośne życie do starości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekarz nie gryzie, warto do niego wybrać się by zrobić badania kontrolne. Ale jak wiadomo Kowalski nie uda się na takie badania, bo boi się że coś innego się znajdzie.
   Niestety tak jak piszesz Jolu jest nieuleczalna ale można z nią żyć i najważniejsze nie bagatelizować. Bo inaczej można kopyta wyciągnąć...

   Usuń
 4. Często bagatelizuje się ten temat, a szkoda... można zapobiegać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że można :) Ba nawet trzeba!

   Usuń
 5. Własnie dopiero co czytałam u kogoś na blogu wpis o chorobie, ciesze się, że te wpisy sie pojawiaja , tym bardziej, że pracuje z ludzmi chorymi na typ 1 i 2 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo dobry wpis ciesze się że poruszyłaś ten temat

  OdpowiedzUsuń

Piszesz anonimowo? Podpisz się! Chcesz wkleić link? Znajdę Cie bez niego. Komentujesz? A dziękuję :)

Copyright © Sklerotyczka