Ciśnienie tętnicze krwi, czyli?

  Możemy stosować go zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie lekarskim, jest to najbardziej powszechna metoda nieinwazyjna określania ciśnienia tętniczego krwi. Polega ona na pomiarze ciśnienia powietrza w mankiecie, który możemy mieć naciśnięty na ramieniu albo i też na nadgarstku. Metoda ta pozwala na bardzo dokładne określenie najważniejszej informacji, jakie są dwie kluczowe wartości ciśnienia krwi, mowa o wartościach skurczowych oraz rozkurczowych.


  Ciśnienie tętnicze to nic innego jak nacisk wywierany na ściany tętnicy, jak jest różnica między wartościami skurczowymi a rozkurczowymi? To proste, wartość ciśnienia tętniczego skurczowego jest wyższa oraz mierzona jest w czasie skurczu serca, zaś wartość rozkurczowa mierzona podczas rozkurczu serca. Prawidłowe ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim powinno być niższe niż 140/90, trzeba wziąć pod uwagę, że lekarze działają na nas trochę stresująco!

  Jeżeli ciśnienie mierzymy w domu, to powinno być ono niższe niż 135/85, pamiętając o tym, że pierwsza podana wartość jest skurczowa a druga zaś rozkurczowa. Warto zadbać o to by pomiar odbywał się w pomieszczeniu wyciszonym, po skończonej aktywność fizycznej musi minąć pięć minut oraz przed pomiarem nie palić tytoniu pół godziny przed.


12 komentarzy:

 1. Niedawno miałam dwa razy takie wysokie, czego to człowiek nie przeżyje ;))) Ciekawy aparat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorota ty to się trzymasz bardzo dobrze! :)

   Usuń
 2. też mam ciśnieniomierz tej marki, jestem z niego zadowolona, super się sprawdza i jest wygodny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jeszcze go nie używałam wg :P

   Usuń
 3. Kurcze, odkąd mam ciśnieniomierz w domu mam prawie zawsze idealne ciśnienie.
  A wczęśniej takie nawet 148 te górne. Coś mnie głowa bolała i wtedy mierzyłam i okazało się, że to przez zbyt wysokie ciśnienie. A teraz jest w miarę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I żeby takie pozostało cały czas! :)

   Usuń
 4. Póki co choć z ciśnieniem problemów nie mam. Podnosi mi się tylko zbyt często, ale u lekarza zawsze jest w normie 😜

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się podnosi tylko na głupotę ludzką :D ha

   Usuń
 5. Codziennie mierzę sobie ciśnienie, ale w celu kontrolowania pulsu. Niestety mam problemy z sercem i muszę mieć "rękę na pulsie" ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jak się okazało jestem niskociśnieniowcem i jak zapoznałam się z lekturą książki "Jak nie umrzeć przedwcześnie" to dobrze mi to wróży na przyszłość ;)
  Może nigdy nie nabawię się nadciśnienia (oby) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że ominie Ciebie nadciśnienie :)

   Usuń

Piszesz anonimowo? Podpisz się! Chcesz wkleić link? Znajdę Cie bez niego. Komentujesz? A dziękuję :)

Copyright © Sklerotyczka