Ciśnienie tętnicze krwi, czyli?

  Możemy stosować go zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie lekarskim, jest to najbardziej powszechna metoda nieinwazyjna określania ciśnienia tętniczego krwi. Polega ona na pomiarze ciśnienia powietrza w mankiecie, który możemy mieć naciśnięty na ramieniu albo i też na nadgarstku. Metoda ta pozwala na bardzo dokładne określenie najważniejszej informacji, jakie są dwie kluczowe wartości ciśnienia krwi, mowa o wartościach skurczowych oraz rozkurczowych.


  Ciśnienie tętnicze to nic innego jak nacisk wywierany na ściany tętnicy, jak jest różnica między wartościami skurczowymi a rozkurczowymi? To proste, wartość ciśnienia tętniczego skurczowego jest wyższa oraz mierzona jest w czasie skurczu serca, zaś wartość rozkurczowa mierzona podczas rozkurczu serca. Prawidłowe ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim powinno być niższe niż 140/90, trzeba wziąć pod uwagę, że lekarze działają na nas trochę stresująco!

  Jeżeli ciśnienie mierzymy w domu, to powinno być ono niższe niż 135/85, pamiętając o tym, że pierwsza podana wartość jest skurczowa a druga zaś rozkurczowa. Warto zadbać o to by pomiar odbywał się w pomieszczeniu wyciszonym, po skończonej aktywność fizycznej musi minąć pięć minut oraz przed pomiarem nie palić tytoniu pół godziny przed.


Prześlij komentarz

0 Komentarze