wtorek

Ciśnienie tętnicze krwi, czyli?

  Możemy stosować go zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie lekarskim, jest to najbardziej powszechna metoda nieinwazyjna określania ciśnienia tętniczego krwi. Polega ona na pomiarze ciśnienia powietrza w mankiecie, który możemy mieć naciśnięty na ramieniu albo i też na nadgarstku. Metoda ta pozwala na bardzo dokładne określenie najważniejszej informacji, jakie są dwie kluczowe wartości ciśnienia krwi, mowa o wartościach skurczowych oraz rozkurczowych.


  Ciśnienie tętnicze to nic innego jak nacisk wywierany na ściany tętnicy, jak jest różnica między wartościami skurczowymi a rozkurczowymi? To proste, wartość ciśnienia tętniczego skurczowego jest wyższa oraz mierzona jest w czasie skurczu serca, zaś wartość rozkurczowa mierzona podczas rozkurczu serca. Prawidłowe ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim powinno być niższe niż 140/90, trzeba wziąć pod uwagę, że lekarze działają na nas trochę stresująco!

  Jeżeli ciśnienie mierzymy w domu, to powinno być ono niższe niż 135/85, pamiętając o tym, że pierwsza podana wartość jest skurczowa a druga zaś rozkurczowa. Warto zadbać o to by pomiar odbywał się w pomieszczeniu wyciszonym, po skończonej aktywność fizycznej musi minąć pięć minut oraz przed pomiarem nie palić tytoniu pół godziny przed.


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Chcesz skomentować? Super! Chcesz wkleić link? Zastanów się dwa razy, czy sama to też lubisz u siebie? SPAM nie jest mile widziany.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia