#93 AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary


AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary
         Temat Auschwitz w każdym z nas budzi emocje. Jedni tematu unikają, bo jest dość bolesny z byt emocjonalny. Inni zaś, ten temat chłoną jak gąbka wodę i ciągle im mało. Ostatnio sama się na tym łapię, że coraz częściej sięgam po tematykę wojenną. Ale książka "AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary." kupiłam przez totalny przypadek, dlaczego? Pochodzi z 2014 roku, znając to wszystko zaraz się cały nakład wyprzeda i zniknie. Na dobre parę lat, jak wiele innych książek z tej tematyki. Będzie trzeb czekać, znowu kolejne x lat na wznowienie wydania. Czy żałuję że ją kupiłam? Oczywiście że nie. Ale wiedziałam czego się po niej mogę spodziewać, a dokładniej poznać jak to wyglądało ze strony medycznej u nich.


AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary

AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary


        Dziesięć rozdziałów, każdy poświęcony innej tematyce, każdy opisujące inne zagadnienie. Ale poznamy tutaj znowu lekarzy, którzy gdzieś przewijali się w innych książkach. Zobaczysz jak wyglądały pierwsze testy, jak były testowane poszczególne choroby na ludziach. Bo ludzie u nich to byli króliki doświadczalne. Jedni myśleli że byli wybierani do załogi, a tak naprawdę byli potrzebni do testów. Do niczego więcej... Ta książka pozbawiona jest emocji, jedynie to my możemy do niej podchodzić emocjonalnie i zaczną w nas się budzić pewne emocje. W niektórych książkach irytował mnie, fakt że przypisy do poszczególnych słów zawsze były umieszczone na samym końcu książki. Tutaj mamy je, bezpośrednio na każdej stronie. Czasem zajmują więcej niż pół strony ale warto... Dodatkowo w książce znajdziemy zdjęcia, nie będę pisać jakie ale warto zwrócić na nie uwagę. A także wspomnienia innych ludzi, umieszczone zostały w książce w ramkach. Oczywiście tu także jest poruszony temat Mengele. Ba! Jemu jest poświęcony osobny cały rozdział, nie jest on jakiś obszerny bo ma tylko trzydzieści stron ale wystarczająco szczegółowo opisane jest wszystko. 


AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary

AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary

AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary     Pomimo tego, że jest to literatura faktu czyta się ją bardzo szybko. Liczy lekko ponad 500 stron, ale jakby odjąć z niej wszelkie przypisy, zdjęcia itp to zostanie nam zaledwie 200 stron i nie więcej. Warto po nią sięgnąć, bo jeżeli interesujesz się tą tematyką, jest to obowiązkowa lektura dla Ciebie. 
AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary

AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary

AUSCHWITZ medycyna III Rzeszy i jej ofiary
Podobne książki z tej tematyki
Prześlij komentarz

37 Komentarze

 1. Chyba nie byłabym w stanie o tym czytać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna na mojej liście do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie dla mnie książka, a raczej tematy jakie porusza

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kilka książek w tym temacie, ale tej akurat nie. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka Auchwitz i ogólnie tematyka wojenna mnie interesowała swego czasu. Z chęcią sięgnęłabym po tę książkę, bo tego typu historie, zawsze mnie interesowąły

  OdpowiedzUsuń
 6. Tu jestem mięczakiem, boje się takich książek, dla mnie już Dziewczynka w czerwonym płaszczyku była za mocna, nie wspomnę o wierszach Różewicza, a literatura faktu o tamtych wydarzeniach wywołuje zbyt silne emocje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężko nazwać to co się tam działo "medycyną".

  OdpowiedzUsuń
 8. muszę koniecznie po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tę książkę całe lata temu, generalnie ta tematyka jest mi bliska (moja praca maturalna i magisterka) Będąc na studiach byłam wolontariuszem w Kl Auchwitz i miałam okazję przeprowadzić kilka wywiadów z ocalałymi. To było dla mnie bezcenne przeżycie

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja, chociaż zabrzmi to źle, to lubię tematy wojenne i Auschwitz. To wszystko jest takie interesujące a zarazem przerażające. Bardzo chętnie bym przeczytała tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak bardzo dziękuję Bogu, że nie żyłam jeszcze w tamtych czasach. To nadal trudny i bolesny temat. Ludzie, ktorzy to znali już umierają, wiec warto czytać takie książki. To jest i powinno być bardzo ważne. Człowiek powinien się uczyć historii i na historii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Koniecznie muszę przeczytać, interesuje mnie ten temat

  OdpowiedzUsuń
 13. gdzieś już ją widziałam, jeśli chodzi o tą książkę to raczej nie dla mnie nie lubię przygnębiających rzeczy :( choć wiem że czasem warto wrócić do tego co było kiedyś i dziękować że żyjemy w lepszych czasach

  OdpowiedzUsuń
 14. W chwili obecnej potrzebuję lżejszych lektur, ta by mnie przygnębiła.

  OdpowiedzUsuń
 15. No i to jest książka dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Z przyjemnością sięgnę po tę publikację. Interesuje się tematyką II wojny światowej, dlatego te lekturę uważam za obowiązkową!

  OdpowiedzUsuń
 17. Tematyka z dawnych czasów szczególnie wojennych mnie zawsze interesowała, więc chętnie bym przeczytała tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety te medyczne eksperymenty dość mocno przysłużyły się medycynie, a wielu lekarzy tych brutalnych czasów zdobyło azyl w USA i nie poniosło nigdy kary za swoje zbrodnicze działania.

  OdpowiedzUsuń
 19. Boję się tej tematyki. Chociaż to bardzo ważna częśc historii. Zawsze w parze z tego typu książką muszę zaopatrzyć się w chusteczki :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Literatura wojenna i obozowa od zawsze jest moim konikiem. Ciekawe czy i ja dorwę tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Pisałam pracę maturalną i holocauście i wtedy sięgałam po książki o II wojnie, o tym, co się działo w obozach.. Do dziś bardzo interesuje mnie ta tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie ukrywam, że ogólnie ja i historia to dwa odległe bieguny. Nie lubiłam tego przedmiotu, nie interesował mnie. Ale zupełnie inaczej wypadają pod tym względem książki. Zazwyczaj są tak napisane, że lepiej mi się to odbiera, nawet jak są to trudne zagadnienia.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ponieważ lubię litearurę faktu, zdecydowanie czuję że chcę przeczytać :). Pomimo mojeego zawodu, chyba nigdy nie wybrałabym się na zwiedzanie żadnego z takich miejsc...

  OdpowiedzUsuń
 24. Wydaje się ważną książką. Chętnie po nią sięgnę przy okazji "Kobiet z bloku 10"

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie przepadam za literaturą o filami wojennymi

  OdpowiedzUsuń
 26. To nie jest książka dla wrażliwców. Oby nigdy więcej nie zdarzyły się takie sytuacje.

  OdpowiedzUsuń
 27. interesuję się wojną i obozami, na temat eksperymentów oglądam dużo na YT, książka na pewno bardzo emocjonalna

  OdpowiedzUsuń
 28. Kurczę ostatnio u Ciebie sama wojna;/

  OdpowiedzUsuń
 29. Dawniej się interesowałam tą tematyką, teraz jakoś mniej, ale chyba po nią sięgnę. Jestem jej ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo lubię tematykę obizowa oraz drugiej wojny światowej, zapisuje tytuł w ulubionych na pewno po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo lubię tematykę obizowa oraz drugiej wojny światowej, zapisuje tytuł w ulubionych na pewno po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 32. Powiem ci, że w szkole średniej miałam okres, że dużo na ten temat czytałam, nie tylko to co było przerabiane na lekcjach. Jednak póki co teraz nie jestem w stanie tego czytać, bo Kobiety z bloku 10 przeczytałam, ale na razie dość....

  OdpowiedzUsuń
 33. Niestety nie sięgam po takie książki. Cięzko mi sie później po nich otrząsnąć

  OdpowiedzUsuń
 34. książka idealna dla mojego męża, uwielbia historię szczególnie okres wojenny, muszę mu ją podrzucić.

  OdpowiedzUsuń
 35. Nie uciekam od trudnych tematów, ale ta książka z pewnością musi poczekać na odpowiedni czas.

  OdpowiedzUsuń
 36. Mam, trzeba tylko otworzyć i czytać :P Chyba zrobię to szybciej, niż myślałam :P

  OdpowiedzUsuń

Chcesz skomentować? Super! Chcesz wkleić link? Zastanów się dwa razy, czy sama to też lubisz u siebie? SPAM nie jest mile widziany.