Jak wytłumaczyć dziecku ekologię? "Ada i Romek. Ekomisja" w tym pomogą!
   Czy można w prosty i przystępny, sposób wytłumaczyć pojęcie ekologia? Pewnie, że można. Chociaż bardzo wiele osób dorosłych, ma z tym pewien problem. Nie oszukujmy się, ale wielu z nas popełnia w tej dziedzinie błędy. Czy jestem eko? Tak, nawet nie wiedziałam, kiedy to się stało. Stopniowo wszystko zaczęłam wprowadzać, zaczynając od siatek wielokrotnego użytku, woreczków na owoce i warzywa, a także szklanych butelek na napoje. Czy zwyczajne segregowanie śmieci...

Chociaż z tym segregowaniem jest różnie dlaczego? Bo w jakim pojemniku na odpadki, umieścić puste opakowanie po soku? Jest to tzw. tetrapak, czyli do żółtego opakowania i zostanie zrecyklingowany. Jak wytłumaczyć to dziecku? Z pomocą przychodzi książka „Ada i Romek. Ekomisja". Którzy także mierzą się z tym zadaniem. Książka dedykowana jest dzieciom, powyżej ósmego roku życia.

    Ada i Romek to rodzeństwo. Ale nie takie zwyczajne, bo są bliźniakami i Romek jest tym starszym. Który urodził się, całe jedenaście minut wcześniej, właśnie on nam opowiada całą książkę. Opowiada jak to ma ciężko ze swoją siostrą, bo ona to jest bałaganiarz. Nie lubi porządku i ma ogólnie krzyż pański. Chodzą do jednej klasy, dokładniej trzeciej klasy podstawówki. Ich wychowawczyni jest w ciąży, więc będą mieć na ten czas zastępstwo i trafia im się wychowawca. Ale nie taki zwyczajny, bo on lubi dzieci uczyć rzeczy pożytecznych. Takich jak segregować śmieci, by wychodziły na świeże powietrze, by trochę się poruszały i nie zasiedziały. Uczniowie nawet nie wiedzą, kiedy ten czas lekcyjny im ucieka. Mają tak fajne lekcje. Do tego jeszcze, mają prowadzić obserwacje dotyczącą śmieci i jak segregować je. Właśnie, między Adą i Romkiem dojdzie do spięcia, bo będą się kłócić po pusty karton po mleku. Jedno z nich chce dać do zmieszanych, a drugie zaś do papieru. Jaka jest prawidłowa odpowiedź? Wie o tym, ich mama, która odpowiada celująco, że trzeba dać opakowanie do plastiku i metali. Pan Aleksy, prócz tego, że uczy, ma zamiar przygotować swoją klasę do konkursu. Oczywiście który dotyczy ekologi. Czy to straszne? A gdzie tam! Wystarczy trochę pomyśleć, aż do czasu, gdy z odsieczą wkroczą rodzice, nasłani przez uczniów innych...


    W bardziej prosty i przystępny sposób nie da się już opowiedzieć o temacie ekologi. Który jest istotny i ważny. Bardzo lekka, przyjemna i ważna książka. Pokazująca jak segregować śmieci, co można zmienić w swoim życiu. A nie trzeba zbyt wiele robić, po prostu jednorazowe produkty, zamienić tymi stałymi i trwałymi. Cała książka, napisana jest dużą czcionką, którą przyjemnie się czyta. Prócz ciekawej historii i idealnych przykładów, znajdziemy w niej na samym końcu ciekawostki. Takie jak, co może wspomóc rozkładanie plastikowych toreb, a także ile co się rozkłada. Dodatkowo znajdziemy w niej rysunki, miłe urozmaicenie całej książeczki.


Prześlij komentarz

8 Komentarze

 1. Fajna ksiazka i ciekawa ta informacja i reklamowkach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo gajna książka, pewnie i niejeden dorosły dowie się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cisze mnie to, że coraz więcej pojawia się takich uświadamiających ekologicznie publikacji, skierowanych do młodych czytelników, to wiedza pozyska w przystępny i przyjemny sposób, znajdująca przełożenie na właściwe codzienne nawyki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Cieszy"
   Tematyka wbrew pozorom nie jest taka łatwa, aby w klarowny sposób wyjaśnić młodym osobom, dlatego chętnie zerknę, w jaki sposób zabrano się za to. :)

   Usuń
 4. Lubię książki, które nie tylko dają dziecku zabawę, ale i uczą pożytecznych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że temat ekologii nie jest trudny aby pokazać go dziecku ale taka książka może być pomocna i uzupełniająca naszą wypowiedz

  OdpowiedzUsuń
 6. od pewnego czasu wprowadzam ekologiczne rozwiązania, jestem zadowolona z postępów zmiany nawyków :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje dzieci bardzo poważnie podchodzą do spraw ekologii (ja też), więc taka książka u nas miałaby wzięcie.

  OdpowiedzUsuń

Chcesz skomentować? Super! Chcesz wkleić link? Zastanów się dwa razy, czy sama to też lubisz u siebie? SPAM nie jest mile widziany.