Córka nazisty/ Max Czornyj

    Całkiem niedawno, miałam okazję poznać warsztat literacki Maxa Czornyj. Kryminał? W jego wykonaniu wychodzi mistrzowsko, ale literatura obyczajowa. Bliżej podbiegająca pod romans? Przyznaję, było to spore zaskoczenie, a także trochę sceptycznie do tego podchodziłam. Bo nie wiedziałam, czy da rade autor. „Córka nazisty” to właśnie ta książka, która łamie utarte schematy i daje do myślenia. A także, udowadnia, że czasem warto wyjść z własnej strefy komfortu i gdy ma się jaja, warto pisać coś innego.   Mamy tutaj parę punktów widzenia. Jednym z najczęstszych jest Greta, kobieta chorująca na alzheimera i mająca, niektóre nawroty normalności. Cały czas borykająca się z przeszłością i widmem wojny, które odcisnęło na niej spore piętno. Codziennie, twierdzi, że nosi w sobie gen zła. Regularne spotkania z psychoterapeutką pomagają jej.Drugim punktem widzenia, jest Krzysztof. Przystojny mężczyzna, jego ojciec przyjaźni się z Gretą, chce tylko zawrócić na chwilę psychoterapeutce głowę, bo ma coś ważnego do przekazania. Odnalazł pamiętnik, który może okazać się przełomem w leczeniu. Czy słusznie?I trzecim, punktem widzenia, ale patrzącym najgłębiej w przeszłość jest Anna. Dziewczyna, która jest żydowskiego pochodzenia. Wojna niweczy wszelkie jej nadzieje, a także dotyka ją bardzo. A także jej rodzinę, pokazuje nam ten świat bez owijania w bawełnę. Gdzie brutalność, morderstwa, a także brak poszanowania, dla drugiej osoby to standard. Taka była wojna...Tę książkę, czyta się aż za dobrze i zbyt szybko, przeczytałam ją na raz. Żałuję, że tak szybko, mi z nią poszło. Ale jest przepiękna, chwytająca za serce i zarazem, ta intryga, jaka rozgrywa się an tych stronach to mistrzostwo! Gdy już poznasz prawdę, ciarki i zbieranie koparki z podłogi, gwarantowane!Temat wojenny, ma tutaj moce tło więc będzie to obowiązkowa książka, dla fanów tego gatunku. A także, by poznać autora od innej strony. Gdzie sprawdził się doskonale! Niesamowita, mocno emocjonalna i dająca nam cenną lekcję życiową książką. Bo gdy kogoś kochasz, jesteś w stanie poruszyć wszystko, by odzyskać ukochaną osobę. Ocena 10/10!Prześlij komentarz

12 Komentarze

 1. Lubię od czasu do czasu czytać motywy wojenne, więc czuję się tą książką bardzo zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czornyja jeszcze nic nie czytałam, ale zamierzam to nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa pozycja na ostatnie dni wakacji:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę przeczytać tę pozycję. Autor kojarzy mi się z zupełnie innym typem literatury i chętnie sprawdzę, co teraz napisał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie buszowałam w takich klimatach, zatem tytuł będę miała na uwadze, chętnie spotkam się z książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam wiele dobrego na temat tego Autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kusi mnie ten autor. Musze w końcu przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka wojenna, nigdy mnie specjalnie nie interesowała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jesteś zadowolona z tej pozycji, to zachęca do przeczytania. W następnym tygodniu spróbuje ja przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam motyw wojny w książkach. Bardzo lubię sięgać po takie książki. Muszę o tę spytać w bibliotece. :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmm... Motyw wojny niestety do mnie nie przemawia. Mój chłopak byłby pod wrażeniem

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że coraz więcej autorów porzuca utartą drogę gatunku, w którym są świetni, i próbują coś nowego. Dla mnie to naprawdę dobry znak, bo to rozwój. I z chęcią tę książkę przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Chcesz skomentować? Super! Chcesz wkleić link? Zastanów się dwa razy, czy sama to też lubisz u siebie? SPAM nie jest mile widziany.