Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców.


    Przyzwyczajeni utartymi schematami, podążamy za nimi od wielu, wielu lat. Tylko czy aby na pewno, jest do dobre posunięcie? Świat się zmienia, więc trzeba trochę zmienić myślenie. A także, co za tym idzie, podążać za duchem czasu. Nie ma już tylko dwóch płci jak kobieta i mężczyzna. Chociaż wiele osób, uważa inaczej, trzeba się do tego przyzwyczaić, bo najważniejsze, by każdy dobrze, czuł się we własnym ciele. Zapewne, każdy pamięta z dzieciństwa, nudne i flegmatyczne baśnie, gdzie większość spała, nim pierwsza strona dobiegła końca. I nie ważne, czy to rodzic, czy dziecko. Każdy spał i nie ważne, ile ma się lat. Nie zmieniło się to od lat. A szkoda!
    Autorzy książki „Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców”, zmienili całkiem bieg tych bajek. Za pierwszym razem, gdy miałam okazję ją czytać, stwierdziłam, że to paskudztwo. Za drugim razem, dostrzegłam w niej coś innego. Ale dopiero za trzecim, bawiłam się przy niej doskonale. 

Jak sami, autorzy piszą, czas złamać te schematy i wyjść z własnej strefy komfortu. A także, porzucić myślenie, że różowy pasuje tylko do dziewczynek. Że chłopacy nie płaczą. A także, że nie mogą bardziej pragnąć dziecka, niż kobieta. I tutaj mają rację. Często zdarza się, że to właśnie płeć przeciwna, jest bardziej wrażliwsza i bardziej dotkliwie, wszystko przeżywa. Wszelkie uczucia, a także odrzucenia, od innych osób. Wielu rówieśników, takich osób nie zrozumie. Dlaczego? Bo są wychowywani, według schematów, które utarły się xx lat temu i zostało do dziś. Panująca znieczulica, a także chęć, dokopania bezbronnemu, potęguje to wszystko. I wychodzi, że osoba, która jest ofiarą, zostaje sama. Zaś oprawca przeżywa triumf, chociaż, często, robi z siebie ofiarę i bezbronne. Tylko czy aby na pewno? 
    Ta książka to nie tylko, przepiękne lekcje z morałem. Ukazanie, jak może to wszystko inaczej wyglądać, ale i także, że da się. Że jak się chce, można coś zmienić i nie żyć według chorych stereotypów. Całkiem inny bajek, które warto poznać. A przy okazji, warto zwrócić uwagę na przepiękne ilustracje! To jest uczta dla oczu!

Dzięki tej książce Czerwony Kapturek. Kotka w butach czy też, Piękny i Bestia, dadzą nam wiele do myślenia. A także, temat do niekończących się dyskusji. I gwarantuję, gdy raz przeczytasz je z dzieckiem, będziecie bardzo często do nich wracać.

Prześlij komentarz

4 Komentarze

 1. O kurczę, zaintrygowały nie te bajki. Choć mam obawy, że pierwsze dwa razy czytałabym je tak jak Ty ;-) ale mam nadzieję, że w końcu dobrze bym się przy nich bawiła! Muszę poczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie historię najbardziej lubię czytać z córką, dodatkowo piękne obrazki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie, że Czarna Owca wydaje też teraz takie ciekawe książki dla dzieci. Tej jeszcze nie kojarzę, ale polecę ją siostrze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekne wydanie. Ja wlasnie poszukuje ciekawych ksiazek dla corki. Moze te poszukam i jej podsune. :)

  OdpowiedzUsuń

Chcesz skomentować? Super! Chcesz wkleić link? Zastanów się dwa razy, czy sama to też lubisz u siebie? SPAM nie jest mile widziany.